۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين  | 
حضور جوان ایرانی در دنیای فناوری چاپ

  حضور جوان ایرانی در دنیای فناوری چاپ
مهندس امیر زارعی از این جمله است. جوانی از خطه تبریز و فرزند شهید حماسه آفرین، احد زارعی.

او یک دهه است که گام در میدان فعالیت مهم صنعت چاپ نهاده است. سرمایه گذاری و تلاش او در ایجاد یکی از خط تولیدهای چاپ کشور به بار نشسته است. از جمله اقدامات او در این مرحله سرمایه‌گذاری در زمینه تولید جعبه‌های دارویی آنتی باکتریال و انتقال دانش فنی روز دنیا در این عرصه است.

جوان کارآفرین تبریزی اکنون با حضور در نمایشگاه ها و تعامل با شرکت های اروپایی برای ایجاد مجتمع بزرگ و فراگیر صنایع چاپ در کشور تلاش می کند. او در این گفت و گو نکات شنیدنی از فعالیت در عرصه های تولیدی و صنعتی بیان می کند.

 

جناب زارعی نام شما در شمار مهندسان صنعت چاپ و فناوری های نوین مطرح شده است. ابتدا شرحی از مدارج و تحصیلات علمی و حرفه ای تان ارائه کنید؟

امیر زارعی فرزند شهید والامقام احد زارعی هستم. در حوزه مدیریت صنعتی تحصیلکرده و دانش آموخته این عرصه هستم و قریب ۱۰ سال است که در زمینه صنعت چاپ به صورت تخصصی فعالیت دارم.

 

چگونه جذب این رشته صنعتی شدید و سر از حرفه چاپ درآوردید؟

از همان مقطع دانشجویی و دوران تحصیل در حوزه مدیریت صنعتی، با کنجکاوی در پی انتخاب یک رشته فعالیت در زمینه تکنولوژی بودم. صنعت چاپ برای من جذابیت بالایی داشت و نشریات و ژورنال های مربوط به این صنعت را با علاقه مطالعه می کردم یا آنکه در نمایشگاه‌ها، سمینارها و ورک‌شاپ‌های مربوط به صنایع چاپ با علاقه شرکت می کردم.

بعد از آنکه اولین گام ها را برای ورود به این صنعت برداشتم، باب ارتباط و تعامل را با شرکتهای خارجی فعال در حوزه تکنولوژی چاپ باز کردیم. هر چه پیش رفتیم فضاهای جدیدی به روی ما گشوده شد. به این باور رسیدیم که صنعت چاپ از پویاترین حوزه های سرمایه گذاری در کشورهای پیشرفته است و اگر بخواهیم در این عرصه عرض اندام کنیم می بایست برای انتقال دانش فنی روز دنیا همت کنیم.

 

در شروع کارتان آیا مشوق و پشتیبانی هم داشتید؟

حقیقتاً ورود به این صحنه ابتدا برای من تا حدی پر از ریسک بود. اولین کسانی که من را به پیگیری و به نتیجه رساندن تحقیقاتم در صنعت چاپ تشویق کردند مادر و همسرم بودند.

 

با مشکل و موانع خاصی در پیشبرد پروژه تان روبرو نبودید؟

موانعی که در رشته های مختلف صنعتی از جمله صنایع چاپ هست همان مشکلاتی است که در سایر رشته های فعالیت تولیدی وجود دارد. در رأس این مشکلات، بحث ثبات اقتصادی قرار دارد. هر تولید کننده و صنعتگر برای سرمایه گذاری و توسعه فعالیت خود نیازمند داشتن اطمینان از چشم انداز اقتصادی جامعه است. شفاف نبودن اوضاع اقتصادی و تلاطم هایی که در بازار ایجاد می شود برای صاحبان صنایع دردسرآفرین است. بخش دیگر مشکلات نیز به فعالیت صنعتی در شهر و استانها برمی گردد؛ این که اعتبارات کافی به فعالیت های تولیدی در استانها و مناطق اختصاص نمی یابد و بنگاه های تولیدی اغلب با کمبود سرمایه و نقدینگی دست به گریبان هستند.

 

نقطه اوج فعالیت تان که به عنوان شیرین ترین لحظه در کارنامه صنعتی خود به خاطر سپرده اید چه بوده است؟

مهم ترین اتفاق در حرفه ام زمانی بود که توانستم کار سخت سرمایه گذاری در خرید ماشین آلات جدید و توسعه خط تولید را به نتیجه برسانم. برای این کار موانع و مشکلات زیادی را به جان خریدم اما به لطف الهی، فعالیت خط تولید مان به مرحله بهره برداری رسید. یادم هست لحظه ای که اولین نمونه خروجی را از دستگاه گرفتیم غرق در خوشحالی بودم. واقعاً لذت اینکه تلاش و برنامه ریزی انسان به ثمر می رسد غیرقابل توصیف است.

 

شما هم در مسیر فعالیت تان با این حرف و حدیث ها مواجه بودید که از حمایت ویژه یا رانت بهره برده اید؟

بله متأسفانه این برداشت های خلاف واقع در برخی افراد هست که تصور می کنند که هر کسی می تواند کار مهمی را در عرصه های صنعتی و اقتصادی به انجام رساند، از تلاش خودش بهره ای نبرده است و امیدوارم کسانی که چنین نگاه نادرستی دارند به اشتباه شان پی ببرند گرچه از دید من چنین تلقی هایی را نباید مهم شمرد. مسئله مهم تر، دستیابی به اهداف تعیین شده و موفقیت در کسب و کار است.

 

از این که به عنوان یک فرزند شهید توانستید در عرصه صنعت موفقیتی را رقم بزنید، چه حسی دارید؟

من نسبت به موقعیت و مسئولیتی که انتساب به خانواده عزیز شهدا برایم ایجاد کرده واقف هستم. طبیعی است وقتی شخصی به نمایندگی از خانواده‌ شهدا مسئولیت شغلی بویژه در زمینه اقتصادی را بردوش می گیرد، نگاه ها به او متفاوت می شود. شما بعد از این، تمام همّ و غمتان این است که کارنامه تان طوری باشد که نزد خانواده و جامعه ایثارگران شرمنده نشوی.

من از زاویه دیگر هم به این مسئله نگاه کرده ام. حضور در میدان صنعت را یک فرصتی مهم دیده ام که می توانم قدمی هر چند کوچک برای تحقق آنچه آرزوی پدران شهیدمان بوده است بردارم و می دانم ارزش هر حرکتی امروز در عرصه های علمی، صنعتی، تکنولوژیکی و تولیدی ایران، خیلی بالاست.

 

بعد از 10 سال فعالیت در حوزه چاپ، انگیزه تان اشباع شده است یا نقشه ها و طرح های دیگر هم در سر دارید؟

نه من اصلاً به این مرحله بسنده نمی کنم. قبل از این هم اشاره کردم هدف آرمانی من انتقال دانش فنی روز جهان به داخل هست. به همین دلیل از مدت‌ها قبل هدف‌گذاری برای تأسیس مجتمع صنایع چاپ را دنبال می کنم. توسعه و تجهیز واحد تولیدی مان به تکنولوژی‌های مدرن از زمره برنامه های ما است به گونه ای رکورد تازه ای در کشور و منطقه ثبت شود.

 

چه اندازه برای جذب استعدادهای جوان تمایل دارید؟

یکی از دغدغه های جدی ما آموزش و تربیت نیروی انسانی ماهر هست. تکنولوژی های جدید بویژه در رشته ما، نیاز مبرم به آموزش دارد. سعی کرده ام تجربه خودم را آیینه ای پیش روی نیروهای مستعد و علاقمند در این زمینه قرار دهم. بارها در نشست و گفت و گوها تأکید کرده ام که فعالیت های اقتصادی و صنعتی از یک اراده و کنجکاوی و جست و جوگری شروع می شود و آنها را به تحقیق در این زمینه ها و نیز ارتباط و تعامل با مراکز علمی و تکنولوژیکی داخلی و خارجی تشویق می کنم.

 

می خواهم در پایان این گفت و گو یادی از پدر عزیز و همسنگران شهیدش بکنیم. آیا بعد از چندین سال هنوز هم نبودش را حس می کنید؟

نمی خواهم پاسخ سوال شما را با شعارپردازی بدهم. اما من این حس سماجت و تسلیم نشدن در برابر مشکلات را از پدرم به ارث برده ام. در مسیر فعالیتم نیز همیشه به خود قبولانده ام که باید تا رسیدن به هدف آن مردان بزرگ ایستادگی کرد. در این سالها بسیاری از مشکلات روی سرم آوار شده اما روح آن بزرگواران همیشه مددکار من بوده است.

 

الان کشور در وضعیت حساسی به لحاظ دشمنی ها و تهدیداتی که شده، قرار دارد. به عنوان عضوی از خانواده گرانقدر ایثارگری، چه سخنی با نسل امروز دارید؟

باید به این فکر کنیم که این انقلاب و میهن اسلامی تا به امروز بر شانه اراده و ایثارگری صدها هزار شهید و جانباز و آزاده استوار مانده است لذا ما و همه کسانی که می توانند هر چند کوچک قدمی در راه تحقق آرمانهای شهدا بردارند، نباید لحظه ای فروگذار کنند. این را بدانیم که باید امور و اوضاع را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ایم، تحویل دهیم؛ خواه با تربیت فرزند خوب، خواه با کاشتن و ساختن باغچه ای سبز، خواه با اندکی تلاش برای بهبود شرایط اجتماعی و اشتغالزایی. بدانیم که حتی اگر یک نفر با بودن ما در آرامش نفس کشیده است یعنی ما موفق شده ایم.

 

منبع: چاپ و نشر
 

قابل توجه همکاران گرامی

 

قبول سفارشات کاتالوگ، سربرگ ، کارت ویزیت ، تراکت ، بروشور ، ساک دستی ، تقویم های دیواری و رومیزی و ترحیم
همکاران عزیز میتوانند برای مشاهده و دانلود و سفارش تقویم های رومیزی لایه باز به سایت و یا تلگرام چاپخانه مراجعه کنند.

قبول سفارشات کاتالوگ، سربرگ ، کارت ویزیت ، تراکت ، بروشور ، ساک دستی ، تقویم های دیواری و رومیزی و ترحیم، مجله، کتاب، کارت تخصصی عروسی، برآورد قیمت هزینه های چاپ و زینک و لیتوگرافی، چاپ پوسترهای تبلیغاتی، تقویمهای و سالنامه های اختصاصی و عمومی، انواع پاکت ها و ساک های کرافت و گلاسه اختصاصی و عمومی با قابلیت چاپ سیلک، انجام سفارشان طلاکوب، نقره کوب، لترپرس، پرفراژ، شماره زنی، لمینیت، انجام خدمات لیتوگرافی و چاپ کتابهای فانتزی و کودک

 

همکارهای فعال در استانها و شهرستانهای شرق، شمال شرق و جنوب شرق کشور مشهد ، مشهد ، گلبهار ، قوچان، فريمان ، مزداوند ، لطف‌آباد ، گناباد ، گناباد ، گلمکان ، يونسي ، همت‌آباد ، نيل‌شهر ، نيشابور ، کاشمر ، کاريز ، کاخک ، قلندرآباد ، قدمگاه ، قاسم‌آباد ، فيض‌آباد ، فيروزه ، فرهادگرد ، عشق‌آباد ، طرقبه ، شانديز ، شادمهر ، سنگان ، سلطان‌آباد ، سلامي ، سفيدسنگ ، سرخس ، سبزوار ، زاوه ، رشتخوار ، رباط سنگ ، دولت‌آباد ، درود ، درگز ، داورزن ، خوشاب ، خواف ، خواف ، خليل‌آباد ، خرو ، چناران ، چکنه ، جوين ، جنگل ، جغتاي ، تربت حيدريه ، تربت جام ، تايباد ، بينالود ، بيدخت ، بردسکن ، بجستان ، بجستان ، باخرز ، باجگيران ، انابد ، احمدآباد صولت ، بجنورد ، اسفراین ، ایور ، آشخانه ، بجنورد ، پیش‌قلعه ، تیتکانلو ، جاجرم ، حصار گرم‌خان ، درق ، راز ، سنخواست ، شوقان ، شیروان ، صفی‌آباد ، فاروج ، قاضی ، گرمه ،لوجلی ، ارسک ،اسدیه ،اسفدن ،اسلامیه ،آرین‌شهر ،آیسک ،بشرویه ،بیرجند ،سرایان ،سربیشه ،سه‌قلعه، طبس ، عشق‌آباد ،فردوس ،قائن ،قائنات ،قهستان ،گزیک ،محمدشهر ،نهبندان  شاهرود، سمنان، دامغان، گرمسار، زابل، زاهدان، ایرانشهر، کرمان، اصفهان، یزد، بندرعباس، گرگان، گنبد کاووس، بندر ترکمن، شهرستانهای جنوب و شرق کشور ، استانهای خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، گلستان، سیستان و بلوچستان، فارس و  کرمان

تخفیف ویژه برای همکاران با تیراژ بالا

 

قابل توجه مشتریان گرامی

 

هرگونه سفارشات چاپی اصناف و شرکتهای تولیدی و خدماتی اعم از برچسب و لیبل و کاتالوگ و بروشور و در صورت تیراژ بالا، با قیمت چاپخانه ارائه میگردد.

فست فود ها، رستوران ها، هتل داران، پزشکان، بیمارستان ها، درمانگاه ها، آزمایشگاهها، ادارات دولتی، بنک داران لوازم التحریر، تولید اسباب بازی، کتابهای نقاشی کودکان، کارواش ها، کارخانجات تولید اسباب بازی، لوگو، بازی و سرگرمی های کودکان، تولید انواع لوازم التحریر، فرآورده های لبنی، صنایع دستی، عرقیات گیاهی، لوازم ورزشی، عمده فروشان، ابزارآلات و تجهیزات ساختمانی، ادویه جات، اسباب بازی و لوازم سرگرمی و عروسک، بذر و دانه های روغنی، تولید بلوز و جوراب و ژاکت، تولید انواع رنگ، انواع شربت، مربا و عسل، ترشی جات، دارو و بسته بندی های مربوطه و ....

 

مشتریان گرامی برای برآورد قیمت و همچنین سفارش کار میتوانند با شماره  3338 844 0903 تماس حاصل نمایند یا به آدرس چاپخانه مراجعه کنند.

 

آدرس : خراسان رضوي - مشهد - خیابان حر عاملی، نبش حر عاملی 76، چاپخانه آبتین

تلفن : 05138443338   -  همراه : 3338 844 0903

Abtinvisit.com

 آدرس تلگرام : @Abtinvisit          

 با تشکر           

چاپخانه آبتین

  
تاريخ: ۱۳۹۷/۸/۹