۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين  | 
حفظ حقوق نویسندگان و افزایش فروش کتاب برای ناشران در قالب یک سازوکار

 حفظ حقوق نویسندگان و افزایش فروش کتاب برای ناشران در قالب یک سازوکار
در سراسر دنيا هر سال انتشار كتاب به ميزان قابل توجهی افزايش می‌یابد و به همین نسبت مراکز فروش و انتشار کتاب نیز زیاد می‌شود. مسئله حق تالیف و حفاظت از حقوق نویسنده نیز موجب می‌شود هر روز ابزارهای جدیدتری برای شناسنامه‌دار کردن کتاب‌ها ابداع شود که فعلاً تنها ابزار کارآمد و البته قدیمی شابک است. شماره استاندارد بین‌المللی کتاب یا شابک (ISBN) شماره‌ای متشکل از ۱۰ یا ۱۳ رقم که به کتاب‌های منتشرشده منسوب می‌شود و هر شماره منحصر به یک کتاب است، اما تجدید چاپ کتاب باعث تغییر شابک نمی‌شود. البته در سال ۱۹۶۶ استانداردی دیگر به نام شماره‌گذاری استاندارد کتاب (SBN) برای این منظور ایجاد شد.

در سال ۱۹۶۷ استاندارد شابک برای اولین بار به صورت ده رقمی مطرح شد و در نهایت در سال ۱۹۷۰ توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ایزو) به عنوان استاندارد ایزو ۲۱۰۸ در سال ۱۹۷۰ به چاپ رسید. از آن زمان تا پایان سال ۲۰۰۶ شابک‌ها ده‌رقمی بودند. از سال ۲۰۰۷ برای آن که تعداد بیشتری کتاب را بتوان شماره‌گذاری کرد، شابک سیزده‌ رقمی شده ‌است.

در سال 1967 در انگلستان يا شماره استاندارد كتاب توسط اسميت كه با استفاده از آن، ديگر بكارگيری اطلاعات كتابشناختی از قبيل عنوان، نام نويسنده و ساير مشخصات نشر. در همين زمان آمريكایی‌ها هم در اجراي چنين طرحی با كشور انگليس مشاركت و همكاری كردند كه توسط شركت «باوكر» توسعه يافت. در سایت این شرکت به نشانی راهنمایی برای دریافت شابک وجود دارد که در قالب پرسش و پاسخ برای ناشران وجود دارد که در پرسش‌های ابتدایی به نیاز وجود شابک برای کتاب‌ها اشاره شده است. در پاسخ به این سوال که چرا باید همه کتاب‌ها این شماره را داشته باشند، به وجود شابک حتی قبل از نوشتن کتاب تاکید شده است که در حقیقت در بازار کتاب کنون با این حجم کتاب در حفظ حقوق نویسندگان ضروری است.

ظهور کتاب‌های الکترونیک و افزایش علاقمندان به این کتاب‌ها در سال‌های اخیر موجب پدیده خودانتشاری توسط نویسندگان شده است. امروزه بسیاری از نویسندگان ترجیح می‌دهند کتاب‌های‌شان را خودشان منتشر کنند و به همین خاطر سایت شابک آمریکا امکانی برای حفظ حقوق این نویسندگان در نظر گرفته است که وقتی به سایت شرکت باوکر مراجعه کنید متوجه این قضیه خواهید شد.

کلاً هر ناشری در آمریکا بخواهد کتابی چاپ کند باید برای دریافت یک شابک برای هر عنوان کتاب مبلغ 125دلار پرداخت کند ولی اگر تعداد عناوین افزایش پیدا کند تخفیف‌هایی در نظر گرفته می‌شود. برای ناشران بسته‌هایی در نظر گرفته شده است تا با بالا بردن تعداد درخواست‌های خود از این تخفیف‌ها استفاده کنند. بر همین اساس ناشران برای دریافت بارکد برای کتاب‌هایشان نیز باید مبلغ ناچیزی پرداخت کنند که در سال 2018 این مبلغ به ازای هر 5 عدد بارکد 25دلار تعیین شده است. در مورد ناشران مستقل یا خودناشران مبالغ و هزینه‌های دریافت شابک کمی سبک‌تر در نظر گرفته شده است.

به نوشته سایت شرکت باوکر کاربران و ناشران وقتی یک شابک خریداری کنند، علاوه بر اطمینان از حفظ حقوق نویسنده و ناشر می‌توانند به فروش بیشتر کتاب‌شان نیز امیدوار باشند. مسئولان این شرکت اعتقاد دارند کتاب‌های دارای شابک معتبر در بازار کتاب به سادگی قابل شناسایی و جستجو هستند و به همین خاطر فروش آن‌ها نسبت به دیگر کتاب‌ها با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

منبع: ایبنا
 

قابل توجه همکاران گرامی

 

قبول سفارشات کاتالوگ، سربرگ ، کارت ویزیت ، تراکت ، بروشور ، ساک دستی ، تقویم های دیواری و رومیزی و ترحیم
همکاران عزیز میتوانند برای مشاهده و دانلود و سفارش تقویم های رومیزی لایه باز به سایت و یا تلگرام چاپخانه مراجعه کنند.

قبول سفارشات کاتالوگ، سربرگ ، کارت ویزیت ، تراکت ، بروشور ، ساک دستی ، تقویم های دیواری و رومیزی و ترحیم، مجله، کتاب، کارت تخصصی عروسی، برآورد قیمت هزینه های چاپ و زینک و لیتوگرافی، چاپ پوسترهای تبلیغاتی، تقویمهای و سالنامه های اختصاصی و عمومی، انواع پاکت ها و ساک های کرافت و گلاسه اختصاصی و عمومی با قابلیت چاپ سیلک، انجام سفارشان طلاکوب، نقره کوب، لترپرس، پرفراژ، شماره زنی، لمینیت، انجام خدمات لیتوگرافی و چاپ کتابهای فانتزی و کودک

 

همکارهای فعال در استانها و شهرستانهای شرق، شمال شرق و جنوب شرق کشور مشهد ، مشهد ، گلبهار ، قوچان، فريمان ، مزداوند ، لطف‌آباد ، گناباد ، گناباد ، گلمکان ، يونسي ، همت‌آباد ، نيل‌شهر ، نيشابور ، کاشمر ، کاريز ، کاخک ، قلندرآباد ، قدمگاه ، قاسم‌آباد ، فيض‌آباد ، فيروزه ، فرهادگرد ، عشق‌آباد ، طرقبه ، شانديز ، شادمهر ، سنگان ، سلطان‌آباد ، سلامي ، سفيدسنگ ، سرخس ، سبزوار ، زاوه ، رشتخوار ، رباط سنگ ، دولت‌آباد ، درود ، درگز ، داورزن ، خوشاب ، خواف ، خواف ، خليل‌آباد ، خرو ، چناران ، چکنه ، جوين ، جنگل ، جغتاي ، تربت حيدريه ، تربت جام ، تايباد ، بينالود ، بيدخت ، بردسکن ، بجستان ، بجستان ، باخرز ، باجگيران ، انابد ، احمدآباد صولت ، بجنورد ، اسفراین ، ایور ، آشخانه ، بجنورد ، پیش‌قلعه ، تیتکانلو ، جاجرم ، حصار گرم‌خان ، درق ، راز ، سنخواست ، شوقان ، شیروان ، صفی‌آباد ، فاروج ، قاضی ، گرمه ،لوجلی ، ارسک ،اسدیه ،اسفدن ،اسلامیه ،آرین‌شهر ،آیسک ،بشرویه ،بیرجند ،سرایان ،سربیشه ،سه‌قلعه، طبس ، عشق‌آباد ،فردوس ،قائن ،قائنات ،قهستان ،گزیک ،محمدشهر ،نهبندان  شاهرود، سمنان، دامغان، گرمسار، زابل، زاهدان، ایرانشهر، کرمان، اصفهان، یزد، بندرعباس، گرگان، گنبد کاووس، بندر ترکمن، شهرستانهای جنوب و شرق کشور ، استانهای خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، گلستان، سیستان و بلوچستان، فارس و  کرمان

تخفیف ویژه برای همکاران با تیراژ بالا

 

قابل توجه مشتریان گرامی

 

هرگونه سفارشات چاپی اصناف و شرکتهای تولیدی و خدماتی اعم از برچسب و لیبل و کاتالوگ و بروشور و در صورت تیراژ بالا، با قیمت چاپخانه ارائه میگردد.

فست فود ها، رستوران ها، هتل داران، پزشکان، بیمارستان ها، درمانگاه ها، آزمایشگاهها، ادارات دولتی، بنک داران لوازم التحریر، تولید اسباب بازی، کتابهای نقاشی کودکان، کارواش ها، کارخانجات تولید اسباب بازی، لوگو، بازی و سرگرمی های کودکان، تولید انواع لوازم التحریر، فرآورده های لبنی، صنایع دستی، عرقیات گیاهی، لوازم ورزشی، عمده فروشان، ابزارآلات و تجهیزات ساختمانی، ادویه جات، اسباب بازی و لوازم سرگرمی و عروسک، بذر و دانه های روغنی، تولید بلوز و جوراب و ژاکت، تولید انواع رنگ، انواع شربت، مربا و عسل، ترشی جات، دارو و بسته بندی های مربوطه و ....

 

مشتریان گرامی برای برآورد قیمت و همچنین سفارش کار میتوانند با شماره  3338 844 0903 تماس حاصل نمایند یا به آدرس چاپخانه مراجعه کنند.

 

آدرس : خراسان رضوي - مشهد - خیابان حر عاملی، نبش حر عاملی 76، چاپخانه آبتین

تلفن : 05138443338   -  همراه : 3338 844 0903

Abtinvisit.com

 آدرس تلگرام : @Abtinvisit          

 با تشکر           

چاپخانه آبتین

  
تاريخ: ۱۳۹۷/۸/۹