۱۳۹۷ شنبه ۲۴ آذر  | 
چاپگرهایی که امید می بخشند

 چاپگرهایی که امید می بخشند

فناوری چاپ سه بعدی اجازه می دهد که این تیم بتواند اندام فوقانی بدن را بدون نیاز به قطعات متحرک، با هزینۀ کمتر و اندام های مصنوعی سفارشی را تولید نماید.

 عبدالله یکی از سربازان عراقی است که دست راست خود را در جنگ با گروه داعش از دست داد ولی حالا به لطف فناوری چاپ سه­ بعدی در کشور اردن یک دست مصنوعی دارد. عبدالله در نبرد برای بیرون راندن این گروه افراطی از شهر موصل زخمی شد. دست راست او نیز به شدت زخمی شده بود.

این جوان 22 ساله یکی از افرادی است که از کشورهای عراق، سوریه و یمن در یک بیمارستان خیریه در اردن و زیر نظر پزشکان بدون مرز (MSF) بستری شده و از اعضای مصنوعی که به روش چاپ سه ­بعدی ساخته شده‌اند بهره­ مند گردیده . عبدالله می­گوید، جایگزین کردن یک دست کار راحتی نیست ولی این فناوری جدید حداقل توانسته به من کمک کند که حداقل در غذاخوردن محتاج برادرم نباشم.

او یک شلوار جین و تیشرت سبز رنگ به تن دارد و می­گوید که قبل از عزیمت به اردن، از موصل به یک بیمارستانی در اربیل، مرکز منطقۀ کردستان عراق منتقل شده بود. با لبخندی که روی لب دارد می­گوید: الان احساس می­کنم که حالم بهتر شده است. امیدورام که دست راستم نیز التیام یابد. فناوری چاپ سه ­بعدی اجازه می­ دهد که این تیم بتواند اندام فوقانی بدن را بدون نیاز به قطعات متحرک، با هزینۀ کمتر و اندام­های مصنوعی سفارشی را تولید نماید.

نهاد MSF یک بخش از موسسۀ خیریه است که به تحقیق و توسعه اختصاص دارد و در ماه ژوئن گذشته مرکز تولید اعضای مصنوعی خود را در شهر ادرب اردن تأسیس نموده است. تیمی از متخصصان و تکنسین‌ها از این فناوری استفاده می­کنند تا بتوانند به افرادی که با بصورت مادرزاد دچار نقص عضو هستند و یا آنهایی که در جنگ اعضای بدن خود را از دست داده­ اند کمک نمایند.

دکترها شروع کردند به عکسبرداری و انجام اندازه ­گیری­ها و ارسال این اطلاعات به آزمایشگاهی در شهر اربیل که در 100 کیلومتری شمال عمان قرار دارد. این اطلاعات وارد سیستمی شد که طراحان از آن برای ساخت مدل مجازی از یک عضو استفاده می­کنند. این مدل سپس چاپ شده و برای گروه MSF مستقر در بیمارستان ال مووَسَه (Al-Mowasah) عمان ارسال می­شود.

در سال­های اخیر چندین سازمان بوجود آمده ­اند که از فناوری چاپ سه ­بعدی برای کمک به افراد دچار قطع عضو استفاده می­نمایند اما نهاد MSF می­گوید که در خاورمیانه اولین هستند. اهداف این کلینیک ارائه مراقبت­های ارتوپدی به مردمی است که ممکن است بر اثر مناقشات منطقه­ ای دچار صدمه شده باشند.

پیر موریو (Pierre Moreau) هماهنگ­ کننده این پروژه می­گوید که این فرایند روی 15 سوری، عراقی، یمنی و فلسطینی مورد آزمایش قرار گرفته است. ما به این دلیل اردن را انتخاب نمودیم که یکی از بزرگترین و پیشرفته ­ترین بیمارستان­های منطقه­ای خود را در این کشور داریم و این کشور در منطقۀ جنگ‌زدۀ خاورمیانه وضعیت پایداری دارد و بیشتر بیماران سوری، عراقی و یمنی برای مداوا به این کشور مراجعه می­ کنند.

این فناوری برای نوزادانی که با نقص عضو متولد می­شوند نیز سودمند است. یکی از این افراد پناهندۀ 7 سالۀ فلسطینی به نام آسیل ابو عیاد است که در کمپ غزه در شمال عمان زندگی می­ کند. او به همراه 5 برادر و والدین خود در یک خانه­ای از خشت و گل زندگی می­کند و بدون داشتن دست راست متولد شده است. او با دست مصنوعی جدید خود می­تواند به مدرسۀ معمولی برود و حتی نقاشی بکشد.

با خجالت­ به خبرنگاران می­گوید که به کمک خواهرش انگشتان دست مصنوعی خود را مانیکور کرده است. اعضای ساخته شده به روش چاپ سه ­بعدی بین 20 تا 50 دلار قیمت دارند که در مقایسه با قیمت چند هزار دلاری روش ­های پیشین، بسیار مناسب هستند.

مورئو می­ گوید: "شما با استفاده از این فناوری قادر خواهید بود که عضوی برای یک بیمار طراحی کنید که کاملا مناسب او بوده و مخصوص فعالیت او است. روش جدید با همکاری نهاد MSF و Fab Lab (یک آزمایشگاه ساخت و تولید دیجیتالی در اردن) توسعه یافته است.”

یکی دیگر از کسانی که از مزایای این فناوری بهره ­مند شده­ اند ابراهیم ال محمید از درعا سوریه است که در سال 2013 و بر اثر یک بمب­ گذاری دست چپ خود را از دست داده بود. یک رانندۀ تاکسی 33 ساله که قبل از انتقال به بیمارستان اردنی، دستش را در بیمارستان محلی قطع کرده بودند. او می­ گوید: “این عضو مصنوعی به من این امیدواری را داده تا بتوانم به کار برگردم و مخارج خانوادۀ خود را تأمین نمایم.”.

منبع: ایپنا


قابل توجه همکاران گرامی

 

قبول سفارشات کاتالوگ، سربرگ ، کارت ویزیت ، تراکت ، بروشور ، ساک دستی ، تقویم های دیواری و رومیزی و ترحیم
همکاران عزیز میتوانند برای مشاهده و دانلود و سفارش تقویم های رومیزی لایه باز به سایت و یا تلگرام چاپخانه مراجعه کنند.

قبول سفارشات کاتالوگ، سربرگ ، کارت ویزیت ، تراکت ، بروشور ، ساک دستی ، تقویم های دیواری و رومیزی و ترحیم، مجله، کتاب، کارت تخصصی عروسی، برآورد قیمت هزینه های چاپ و زینک و لیتوگرافی، چاپ پوسترهای تبلیغاتی، تقویمهای و سالنامه های اختصاصی و عمومی، انواع پاکت ها و ساک های کرافت و گلاسه اختصاصی و عمومی با قابلیت چاپ سیلک، انجام سفارشان طلاکوب، نقره کوب، لترپرس، پرفراژ، شماره زنی، لمینیت، انجام خدمات لیتوگرافی و چاپ کتابهای فانتزی و کودک

 

همکارهای فعال در استانها و شهرستانهای شرق، شمال شرق و جنوب شرق کشور مشهد ، مشهد ، گلبهار ، قوچان، فريمان ، مزداوند ، لطف‌آباد ، گناباد ، گناباد ، گلمکان ، يونسي ، همت‌آباد ، نيل‌شهر ، نيشابور ، کاشمر ، کاريز ، کاخک ، قلندرآباد ، قدمگاه ، قاسم‌آباد ، فيض‌آباد ، فيروزه ، فرهادگرد ، عشق‌آباد ، طرقبه ، شانديز ، شادمهر ، سنگان ، سلطان‌آباد ، سلامي ، سفيدسنگ ، سرخس ، سبزوار ، زاوه ، رشتخوار ، رباط سنگ ، دولت‌آباد ، درود ، درگز ، داورزن ، خوشاب ، خواف ، خواف ، خليل‌آباد ، خرو ، چناران ، چکنه ، جوين ، جنگل ، جغتاي ، تربت حيدريه ، تربت جام ، تايباد ، بينالود ، بيدخت ، بردسکن ، بجستان ، بجستان ، باخرز ، باجگيران ، انابد ، احمدآباد صولت ، بجنورد ، اسفراین ، ایور ، آشخانه ، بجنورد ، پیش‌قلعه ، تیتکانلو ، جاجرم ، حصار گرم‌خان ، درق ، راز ، سنخواست ، شوقان ، شیروان ، صفی‌آباد ، فاروج ، قاضی ، گرمه ،لوجلی ، ارسک ،اسدیه ،اسفدن ،اسلامیه ،آرین‌شهر ،آیسک ،بشرویه ،بیرجند ،سرایان ،سربیشه ،سه‌قلعه، طبس ، عشق‌آباد ،فردوس ،قائن ،قائنات ،قهستان ،گزیک ،محمدشهر ،نهبندان  شاهرود، سمنان، دامغان، گرمسار، زابل، زاهدان، ایرانشهر، کرمان، اصفهان، یزد، بندرعباس، گرگان، گنبد کاووس، بندر ترکمن، شهرستانهای جنوب و شرق کشور ، استانهای خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، گلستان، سیستان و بلوچستان، فارس و  کرمان

تخفیف ویژه برای همکاران با تیراژ بالا

 

قابل توجه مشتریان گرامی

 

هرگونه سفارشات چاپی اصناف و شرکتهای تولیدی و خدماتی اعم از برچسب و لیبل و کاتالوگ و بروشور و در صورت تیراژ بالا، با قیمت چاپخانه ارائه میگردد.

فست فود ها، رستوران ها، هتل داران، پزشکان، بیمارستان ها، درمانگاه ها، آزمایشگاهها، ادارات دولتی، بنک داران لوازم التحریر، تولید اسباب بازی، کتابهای نقاشی کودکان، کارواش ها، کارخانجات تولید اسباب بازی، لوگو، بازی و سرگرمی های کودکان، تولید انواع لوازم التحریر، فرآورده های لبنی، صنایع دستی، عرقیات گیاهی، لوازم ورزشی، عمده فروشان، ابزارآلات و تجهیزات ساختمانی، ادویه جات، اسباب بازی و لوازم سرگرمی و عروسک، بذر و دانه های روغنی، تولید بلوز و جوراب و ژاکت، تولید انواع رنگ، انواع شربت، مربا و عسل، ترشی جات، دارو و بسته بندی های مربوطه و ....

 

مشتریان گرامی برای برآورد قیمت و همچنین سفارش کار میتوانند با شماره  3338 844 0903 تماس حاصل نمایند یا به آدرس چاپخانه مراجعه کنند.

 

آدرس : خراسان رضوي - مشهد - خیابان حر عاملی، نبش حر عاملی 76، چاپخانه آبتین

تلفن : 05138443338   -  همراه : 3338 844 0903

Abtinvisit.com

 آدرس تلگرام : @Abtinvisit          

 با تشکر           

چاپخانه آبتین


تاريخ: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰